1. Adım:  Öncelikli olarak bir yarış güvercinine sahip olduğunuzdan emin olun. Peki bir yarış güvercini nasıl anlaşılır? Yarış güvercinleri (racing pigeon) saf bir ırka sahip değildir. Zamanla melezlenerek elde edilmişlerdir. Eğer elinizdeki güvercin yarış güvercini (posta güvercini) değilse uzun mesafelerden geriye dönmelerini beklemek hem kendinize hem kuşlarınıza haksızlık olacaktır. Boşuna zaman ve emek harcamayın. Onları diğer güvercinlerden ayıran temel özellikleri;

  • Tüy yapıları (yumuşak ve ipeksi – yağmur tutmayan)
  • Göz-gaga yapısı
  • Göğüs yapısı
  • Sırt ve Bel
  • Kanatlar
  • Kuyruk ve Denge

2. Adım: Sağlıklı, sağlam ve doğru konumlandırılmış bir kümesinizin olduğuna dikkat edin. Güvercinleriniz eğitim ve idman dışında tüm sosyal aktivitelerini bu alanda gerçekleştirecek. Eğitim ve idmandan döndüklerinde gitmek isteyecekleri tek yer olmalıdır. Kafesinizin kuşların rahatlıkla girip çıkabilecekleri kadar geniş bir kapısının olması gerekir. Aynı zamanda güvercinlerinizin güvenliği için kilitlenebilir ve güvenli olmalıdır.

3. Adım:  Etrafı tamamen kapalı ve kuşları 4 hafta boyunca içeride tutabilecek alanlar olmalı. Kuşlar günde iki defa besleyin. Bir sabah bir de uyumadan önce. Öğünleri çok fazla ya da az tutmayın.

4. Adım: 4 hafta sonra güvercini açıklıktan dışarıya doğru uçmaya teşvik edin. Bunu kendi başına yapana kadar tekrarlayın.

5. Adım: Güvercin kafesten çıkıp tekrar içeri girdikten sonra kapalı odalardan birini kendine barınak olarak belirleyecektir. Artık orası güvercininiz için güvenlikli bir yeri temsil etmektedir. Kuşu defalarca dışarı uçursanız bile dönüp aynı bölmeye girecektir.

6. Adım: Posta güvercinleri, yarış güvercinleri gibi ırklar belirli eğitimlerden sonra ne kadar uzağa bırakırsanız bırakın dönüp yuvalarını bulacaklardır. Bu uçuş mesafesi saatler bile sürse bıkmadan evlerine dönmeye çalışacaklardır.

7. Adım: Eğer yarış güvercini ya da posta güvercinleri değillerse, düz güvercinler ya da taklacı güvercinler ise sadece kapılarını açın ve uçmalarını sağlayın. Bir süre sonra tekrar yuvalarına döneceklerdir. Onlar kendi başlarına kümesin çok yakınlarında dolaşırlar.

8. Adım: 6. Adımda bahsedilen kilometrelerce uzaklıktan evi bulabilme yeteneklerini kazandırmak için bir dizi egzersiz gerekmektedir. İlk başlangıçta kümesin etrafını kendileri keşfederler kısa mesafelere uçarak geri gelirler. Siz bu mesafeleri kademeli olarak arttırabilir ve kuşların çok daha uzak mesafelerden kümeslerini bulmalarını sağlayabilirsiniz.

Adım Adım Posta Güvercini Yetiştiriciliği

Bir cevap yazın